Життя, дійсно, складна штука. Одного разу у мого друга, посварилися через цукерки діти, хлопчики дев’яти і п’яти років «Погано бути таким жадібним», – почав виховувати батько молодшого. «Ну, не знаю, особисто для мене добре», – резонно відповів той. І хто скаже, що він не правий?

Як-то задумавшись про неоднозначність порад і рекомендацій, якими нас годували з дитинства і продовжують напихати зараз, я вирішив жити своїм розумом. Трохи подивився навколо, проаналізував власний життєвий досвід і вивів три міфи про закони успіху.

Міф 1. Щоб досягти успіху, потрібно багато працювати. 

Насправді, якщо ви уважно придивитеся до життя, то побачите, що між кількістю роботи і процвітанням немає ніякого зв’язку – ні прямої, ні назад пропорційної. Серед усіх верств населення є ті, хто багато працює і хто працює мало. Праця дійсно є інструментом успіху, але користуватися ним потрібно з розумом, інакше рано чи пізно можна зрозуміти, що від роботи не тільки коні дохнуть. Нещодавно в Єгипті було виявлено кладовище будівельників пірамід. Дослідження показали, що всі вони померли у віці до 35 років, в той час як представники правлячих класів жили до 70-ти. На суглобах будівельників були виявлені остеофіти, а на хребтах – сліди деформацій, що говорить про багаторічну непосильну працю. Успішними цих людей не назвеш. Коли хтось говорить про те, що він домігся успіху завдяки тому, що більше за інших працював, це ніколи не є правдою, хоча він сам може в це вірити. Він працював не більше за інших, а правильніше, тобто здійснював потрібні дії в потрібний час з потрібними зусиллями. Іноді для успіху потрібна тривала праця, а іноді – вчасно сказане слово. Ось кілька легковажних висловлювань для роздумів:
«Спритні годуються дурними, дурні працею». (Аргентинське прислів’я).
“Я почав з нуля і наполегливою працею досяг стану крайньої бідності». (Граучо Маркс).
«Щоб жити – треба працювати, а щоб розбагатіти – треба придумати щось ще» (Альфонс Нарр).

Міф 2. Щоб досягти успіху, потрібні розум чи освіту.

Щодо освіти досить сказати, що зі ста найбагатших людей світу на сьогоднішній день, 40% не мають вищої освіти, деякі закінчили тільки початкову школу, а найбагатша людина в світі Біл Гейтс кинув університет. А скільки слабких учнів ставали успішними – справжніми господарями життя, в той час як колишні відмінники залишалися просто службовцями, хоча і кваліфікованими. Створюється іноді враження, що сучасна система освіти готує просто висококваліфікованих рабів. Що стосується розуму, то наведу кілька висловлювань. Про людину розумну, але повільну  кажуть: «Він заднім розумом міцний». З точки зору цього виразу спробуйте відповісти на питання: що важливіше – глибоке осмислення чи швидка кмітливість? Знову ж таки, в залежності від ситуації, вирішальним фактором може виявитися або одне, або інше. Ознака розуму, взагалі, поняття розтяжне. Бенджамін Франклін, той самий, що зображено на стодоларовій купюрі, говорив: «Філософи розумні в своїх сентенціях, але дурні у своїх вчинках», а Достоєвський у «Братах Карамазових», навпаки, описує людину «нетямущу – з таких, однак, безглуздих, які вміють відмінно обробляти свої майнові справи ».

Упевнений, кожен з вас може згадати людей освічених і розсудливих, але навряд зводять кінці з кінцями. Можливо, бути розсудливим і є одна з дурниць. Є відомий вислів, що «… для успіху треба володіти двома якостями: бути трохи дурним і трохи нахабним». Програма пошуку талантів в Англії рекомендує звертати увагу на відрахованих зі шкіл і невстигаючих – 30% із них виявляються дітьми обдарованими і надобдарованими. Так що, тільки частку жарту ми побачимо в жартах: «Справжній талант навчанням тільки зіпсуєш», і «Хочеш бути багатим – не ходи в школу». Батько Дарвіна говорив, що нічого путнього з нього не вийде, Ейнштейна вчитель лаяв за неуважність на уроках, Вальтер Скотт і Черчиль зараховувалися до слабких учнів. Юстус Лібіх в 14 років кинув школу, а в 21 рік став професором хімії. Тонкий дипломат Талейран і засновник Троїце-Сергієва монастиря, видатний релігійний діяч Сергій Радонезький читали по складах.

Міф 3. Якщо сильно хочеш, то досягнеш.

З одного боку абсолютно вірний вираз, але сильне бажання – палиця про два кінці. Спробуйте відповісти на запитання: Яка сила бажання у тих, хто домагається бажаного? Єдиної точної відповіді на нього не існує. Поруч з сильним бажанням йдуть завжди самодисципліна і сила волі, які при неправильному застосуванні призводять не до успіху, а дуже часто до марної щоденної суєти, порожнім клопотам, втоми і розчарування. Якщо ти йдеш у невірному напрямку, то чим сильніше кінь і більше запас їжі, і чим сильніше ти його поганяєш, тим далі від мети ти будеш. Легко потрапити у пастку суєти, бути зайнятим, але неефективним. Тих, хто не зумів розкрити свій талант через лінь і недостатньої завзятості, можливо менше, ніж тих, хто загинув від наполегливості надмірного. У 70-ті роки ХХ століття в світі було дуже популярний біг підтюпцем для оздоровлення та схуднення, а в 80-их з’явилася чергова мода – аеробіки. На бумі популярності цих методик в лікарнях різко збільшився приплив хворих з порушенням роботи серця, захворюваннями м’язів і суглобів. Основна причина – перетренованість. Перша ознака перетренованості – відраза до спортивних занять, але чим сильніше людина хотіла схуднути або оздоровитися, тим більші зусилля волі віна виявляла, тим сильніше долав себе, і тим швидше для нього «біг від інфаркту» перетворювався на «біг до інфаркту». Навчи дурня богу молитися, він і лоба розіб’є. А що тут порадиш? Залишається знову звернутися до мудрості поколінь:
«Хто хоче неможливого, не отримує і можливого». (Сервантес);
«Не ухиляйся від справи, але й не метушися через міру» (Горацій)
«Завзятість безумних заб’є їх, а безпечність безтямних їх вигубить» (Притчі Соломона).

Останній вираз особливо цікаво ; він говорить про те, що як зайве завзятість, так і бездіяльність однаково згубні, тобто, згубна будь-яка однобічність.

Автор: Андрій Нефьодов