Через відсутність ринку землі селяни щороку недоотримують до 700 доларів з паю

Плюси та мінуси відміни мораторію на продаж землі обговорювали у Вінницькому прес-клубі. Саме там пройшла прес-конференція представників Світового банку стосовно земельної реформи.

Головним спікером виступив представник Світового банку Денис Назаров:

– В Україні в середньому людина отримує 50 доларів за пай, це приблизно 5 тисяч гривень на рік, в Польщі, наприклад, 200 доларів. Це означає, що людина недоотримає 500, 600, 700 доларів на рік, а близько 15 тисяч гривень, а це половина пенсії на рік.

Експерт висловився, щодо ринкової вартості після відміни мораторію.

– Зараз один гектар землі на тіньовому ринку складає близько тисячі доларів, – зауважив Денис Назаров. – Якщо відмінити мораторій, то ціни зростуть до 3-4 тисяч за гектар, але це залежить від того, за якими правилами буде відкритий ринок. Впродовж 3-5 років ціна повинна піднятись, за нашими підрахунками, до 4-5 доларів за гектар. Землі від Полтави і далі, трошки західніше Вінницької області, є найбільш продуктивними. І їх ціна повинна бути більше, ніж на півдні, – приблизно до 6 тисяч доларів за гектар.

За словами експерта, поява ринку землі збільшить рівень підприємництва на селі.

– Проблема розвитку фермерства у тому, що людина не може взяти кредит, для вкладення грошей в садівництво або тваринництво. Через мораторій банк не зможе надати кредит під заставу землі. Відкриття ринку землі надасть поштовх до розвитку підприємництва на селі, – запевняє він. – Молодь перестане виїжджати, бо буде чим займатись. Це створить нові робочі місця на селі. Оренда, продаж або кредит під заставу землі надасть можливість розвивати в сільській місцевості інший бізнес, окрім аграрного.

На думку представника Світового банку, продовження мораторію лише поглибить давню проблему, що існує в сучасній сільській місцевості України:

– Люди, які до мораторію приватизували землю, вже в основному дістались пенсійного віку та здають землю в оренду. Більше того, за 17 років таких власників померло близько 1 мільйона людей. І ця земля або переходить до держави, або до родичів, яким ця земля не цікава. Їм дешевше здати її в оренду, або продати по заниженій ціні великому агробізнесу, ніж мати з неї якийсь зиск. За часи дії мораторію в Україні зникло більше 200 сіл.

Мінуси відміни мораторію відчують лише великі агробарони та корупціонери, вважає Денис Назаров.

– Десять з п’ятнадцяти агрохолдингів були створені під час появи мораторію на продаж землі, – наголошує він. – Цей розвиток відбувався за рахунок обмеження власників земель. Два з них належать іноземцям. Плюси є лише для агробаронів, бо вони за безцінь використовують ресурси. Різні політичні сили на цьому роблять піар. Зиск з мораторію мають також корупціонери. Вони наживаються, як на приватизації, так і на наданні оренди. Мораторій збагачує або агробаронів, або корупціонерів.

За оцінками експертів Світового банку, відміна мораторію зможе вивести багато грошей з тіні та дасть ріст економіки України від 0,5 до 1,5 % росту ВВП щороку.

Зараз Уряд розробляє два законопроекти для реформи села. Все залежить від рішення Верховної Ради. Проте, не всі нардепи зацікавлені в зміні правил гри. Адже деякі представляють тих, хто збагачується завдяки мораторію на продаж землі.

Слідкуйте за новинами так, як вам зручно:

Підпишіться на YSPIH.COM.UA у соціальних мережах!

ПРОДАЖ НЕРУХОМОСТІ