У зв’язку з новими правилами оподаткування, роботодавці стурбовані, що їм доведеться сплачувати надто багато податків за кожного найманого працівника. Тому керівники деяких підприємств, установ та організацій збираються суттєво скорочувати штат, переводити своїх працівників на півставки або ж укладати з ними цивільно-правові угоди.

Vlasno.info поцікавився, які саме податки і яких розмірів повинні платити роботодавці своїм підлеглим.

У відповіді на інформаційний запит Головне управління Державної фіскальної служби України у Вінницькій області повідомило про особливості оподаткування фізичних осіб-підприємців (ФОПів) та найманих працівників, які працюють за трудовою книжкою.

Отже, за кожного найманого працівника роботодавці сплачують ЄСВ у розмірі 704 гривні. Решта відрахування (податок з доходу фізичних осіб та військовий збір) знімається із зарплати працівника. Якщо у роботодавця працюють ФОПи, між ними укладається угода про співпрацю, і все податкове навантаження лягає на плечі ФОПа.

Згідно із інформацією ДФС, ФОПи другої та третьої групи спрощенців сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 704 гривні. А також 18 відсотків ПДФО та 1,5 відсотків військового збору. Перша група спрощенців, тобто, ті ФОПи, які працюють самі на себе і займаються роздрібною торгівлею, мають право сплачувати лише половину ЄСВ, тобто, 352 гривні.

Для порівняння: у 2016 році з січня пo квітень єдиний внесок дорівнював 303,16 гривень щомісяця, в травні-листопаді 2016 року — 319 гривень, в грудні — 352 гривні.

При цивільно-правовій угоді роботодавець теж сплачує 22 відсотки від доходу фізичних осіб. Але є ще один цікавий момент. Може буде встановлено, що відносини за цивільно-правовою угодою фактично є трудовими. А це значить, що послуги за цією угодою є систематичними і працівник виконує правила внутрішнього трудового розпорядку, тощо. В такому випадку контролери можуть прирівняти таке підприємство до роботодавця. Тоді винагорода за надані послуги вважатиметься зарплатою, яку слід оподатковувати згідно із трудовим законодавством.

Крім того, отримуючи “мінімалку”, ніхто не матиме 3200 гривень на руки. Адже з цієї суми виплачуватимуть 19,5 відсотків податків. З них 18 відсотків — це податок з доходу фізичних осіб (ПДФО) та 1,5 відсотки військовий збір. І реально на руки працівник буде мати 2576 гривень. Це якщо він не ФОП. Інакше сюди додасться ЄСВ у розмірі 704 гривні, і підприємець отримуватиме лише 1872 гривні. Цікаво, що субсидії нараховуються не на “чорну”, а на “білу”, тобто, віртуальну зарплату у 3200 гривень. Втім, у Департаменті соціальної політики говорять, що у них немає розпоряджень щодо нарахування субсидій за змінами в законодавстві.

Нагадаємо, підприємства штрафуватимуть на 320 тисяч гривень за недопуск перевірок.