На Вінниччині селяни повертаються до опалення будинків дровами

0
139

Синоптики прогнозують цьогоріч найхолоднішу зиму за останні сто років, а чиновники — найвищу ціну на газ, перевагами якого не так давно встигли насолодитися жителі більшості сіл Вінницької області.

Попри зручність та менші затрати фізичної сили, люди починають потроху відмовлятися від газу, повертаючись до старих грубок та встановлюючи твердопаливні котли.

– Газ провели тільки вісім років тому, дуже з ним було добре як взимку грітися, так і влітку варити їсти. Але минулої зими ціни на нього були захмарні та й про якість газу ще можна було б посперечатися. Включаєш конфорку – він ледь горить, а лічильник то крутиться. Зрозуміли ми, що зиму з таким «добром» не перезимуємо, полізли на гору чистити коминок і купили дров. Газом користувались тільки для приготування їжі. Нам ще пощастило, що ми не стали викидати грубу, деяким сусідам довелося влітку ставити її заново, – ділиться наболілим жителька Шаргородського району Оксана Пузир.

По всіх районах Вінницької області за останні три роки майже втричі зріс продаж деревини в сільській та приміській місцевостях. З початку війни на сході України люди стали все частіше переходити на альтернативні види утеплення своїх домівок і з кожним роком усе активніше запасаються дровами.

– У зв’язку із постійним зростанням цін на газ та енергоносії, люди дійшли такого висновку, що на сьогодні деревиною набагато вигідніше опалювати приміщення. Відколи в країні почалась нестабільна ситуація на сході, люди почали все більше замовляти й закупляти дрова. Більш ніж втричі зріз попит на опалення в цьому році в порівнянні з минулими роками, – розповідає генеральний директор комунального підприємства «Віноблагроліс» Анатолій Іванець.

Хто має право рубати ліс?

Усі ми знаємо, що не кожен українець може спокійно піти до лісу й самостійно запастись навіть деревиною від зачистки лісу на зиму, аби не замерзнути лютими морозами. Згідно з чинним законодавством, право на вирубку лісів надається тільки постійним користувачам, яким ліс наданий у постійне користування. У Вінницькій області є кілька таких користувачів: управління лісового та мисливського господарства, «Віноблагроліс», облавтодор, підприємства «Укрзалізниці», військові частини та сільськогосподарські підприємства навколо дослідницьких станцій.

– Вони мають право постійного користування лісом для ведення лісового господарства, яке включає в себе й заготівлю деревини. Заготівля деревини відбувається згідно з розрахунковими науково-обґрунтованими об’ємами деревини, які дозволено зрубати. Вони не повинні перевищувати рівень середньорічного приросту в цьому окрузі. Тобто дозволено рубати не більше ніж 50 % від приросту молодих дерев, – каже Іванець. – Як вирубка, так і розчистка лісу відбувається контрольовано, абихто не може прийти й почати щось робити в лісі.

Від чого залежить ціна на дрова?

Вигідніше дрова купувати ще з літа, оскільки тоді на деревину менший попит і споживач може собі вибрати кращу за якістю й сухішу. Відомо, що чим краще висушена деревина, тим більше тепла вона виділяє.

– Різна деревина має різну вартість. Є Закон України «Про ціни й ціноутворення», який каже, що ціна на деревину формується на підставі собівартості її заготівлі, рентабельності підприємства та коефіцієнту попиту цієї деревини. Також ціна може залежати від району, в якому виросла деревина, оскільки райони є з більшою лісистістю й меншою. Але ціна коливатиметься тільки в межах 10-20 гривень, – говорить Анатолій Васильович. – У середньому ціна на 1 кубічний метр твердої деревини, тобто дуба, ясена чи клена, без доставки становитиме 450 гривень.

Є підприємці, які мають власний транспорт і можуть привозити дрова невеликими партіями на кожне сільське подвір’я. Але вони не завжди добросовісні, знаючи, що бабця в селі не буде перемірювати їх рулеткою, можуть трохи не докинути. У таких випадках людям варто розраховувати лише на чесність підприємця.

– Я закупляю дрова на державному лісогосподарському підприємстві. Кожен підприємець має зиск на різниці від перепродажу дров. Ціна залежить від походження та якості деревини. Найкраще для тепла підходить дуб, ясен та клен. Їхня вартість коливається від 1000 до 1200 гривень, оскільки в закупці вони майже по 800 гривень. Але ніхто таку деревину на дрова не закупляє, натомість купують так звану «сміттєву» деревину – граб та сосну. Вони досить поширені на території Вінницької області й метр такої деревини коштує в районні 450 гривень, – розповідає приватний підприємець Петро Онищенко.

Бізнес з торгівлі деревиною з кожним роком стає все вигіднішим, оскільки в пошуку альтернативи між грубкою та газом багато людей встановлюють в будинках твердопаливні котли.

– Усе більшого попиту серед населення набувають твердопаливні котли, які можна опалювати як деревиною, так і тирсовими брикетами. Такий котел коштує відносно недорого, залежно від потужності – від семи до двохсот тисяч гривень. Його можна прилаштувати до батарей у будинку, і за його допомогою опалювати відразу всі кімнати, – додає Онищенко.

Як отримати субсидію на крапельний газ чи тверде паливо?

Люди, які не користуються газом, можуть отримати субсидію на крапельний, або як його ще називають у народі «балонний» газ та на тверде паливо, тобто на дрова чи вугілля.

– Для призначення житлової субсидії громадяни повинні бути, насамперед, зареєстровані, або проживати відповідно до договору оренди житла. Крім того, вони не повинні мати газового опалення. В управління необхідно надати свої дані й вказати, яким видом палива ви користуєтесь. Далі управління робить запити по управліннях та згідно з доходами й кількістю осіб, які проживають у будинку, вираховують, скільки балонів газу або тонн вугілля вам необхідна. Потім беруться доходи людей та вираховується сума субсидії. Люди отримують на руки готівку й для себе можуть вирішити, на що їх витратити, – повідомляє головний спеціаліст відділу адресних допомог департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА Інеса Михайлівська.