Усім, хто запитує, чи варто купувати житло зараз, коли ціни знижуються кілька тижнів поспіль, чи може почекати ще, відповім – є гроші, купуйте. Ціни практично досягли дна, за ним піде пожвавлення ринку.

Період рецесії доживає останні дні, і цим треба користуватися. Після різкого зростання цін у 2014 і 2015 роках, девальвації гривні та курсових реформ, інфляція сповільнилася на тлі стабілізації валюти. Західні експерти в один голос заявляють, що бачать прогрес в економіці України. Світовий банк прогнозує вперше за три роки зростання ВВП – на рівні 1% в цьому році, а в 2017 — 3%.

Адже економічні негаразди – найкращий час для покупки житла. Вони сприяють падінню попиту і зростання пропозицій на нерухомість і призводять до зниження її вартості. Купувати зараз дійсно вигідно, якщо у вас є вільні заощадження у валюті. Падають ціни найчастіше у доларах.

Спочатку року в різних сегментах житлової нерухомості вторинного ринку ціни просіли від 4,3 і до 12% у доларовому еквіваленті. Та й новобудови не відстають, демонструючи стабільне зниження на 1-2% в місяць.

Але тут все ж палиця в двох кінцях: чесно кажучи, не можна сказати, що ціни впали нижче тих, що були до кризи, вони просто зменшуються пропорційно тому, як зростає інфляція в Україні.

Наочний приклад: припустимо, до кризи сподобалась мені квартира коштувала 750 тис. грн, після девальвації все подорожчало в 3 рази. А моя квартира подорожчала в 2-2,5 рази і коштує 1 750 тис. грн.

Коли у вас є гроші, будь-який момент для покупки житла є підходящим. Якщо ж ви відкладаєте долар до долара і збираєте на омріяну квартиру, можна почекати ще кілька місяців. У період літа ринок завмирає, а перед восени починає оживати. Саме тоді можна встигнути спробувати урвати найдешевші пропозиції.

Зберігати заощадження в квадратних метрах в момент гривневої лихоманки куди спокійніше, ніж на депозиті в банку. До того ж, квартиру завжди можна здати в оренду.

Знову ж сховатися від доларових коливань у квартирі не вийде. Якщо за покупку житла доведеться платити в доларах, щоб хоч якось заощадити на зниженні цін, то прив’язати орендую ставку до американської валюти не вийде – все впирається в платоспроможний попит. І все ж, це хоч якийсь стабільний дохід, що дозволяє утриматися на плаву.

Нерухомість – це інвестиції, а значить і ризики. Тому керуватися стадним інстинктом “долар падає, треба купувати.