Радник міністра культури про культурні ресурси громад на яких потрібно заробляти

83

Культура не повинна бути дотаційною, вона може заробляти сама на себе та приносити дохід в бюджет об’єднаних громад.

Такою була основна теза тренінгу, на який у Вінницю з’їхались керівники культурних закладів області. Вчили бачити перспективу розвитку культури у Вінницькому підрозділі Центрі розвитку місцевого самоврядування.

– Планується, що ви нам практичному занятті змоделюєте ситуацію, в якій культура функціонуватиме оптимально. Області потрібні такі моделі. Можливо, зголосяться дві об’єднані громади, які ризикнуть втілити це в життя або ж створити щось нове, – говорить керівник Вінницькому підрозділу Центр розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко.

Докорінно змінити ситуацію з культурними закладами в області та почати заробляти закликала й радник міністра культури України, координатор сектору “Культура” Офісу секторальної децентралізації Ірина Френкель.

– Головним у децентралізації стає формування сталої громади, тому що це основа безпеки держави, – запевняє вона.

Ось на тренінгу й намагались придумати альтернативне формування культурного простору в ОТГ.

– Виконуючи практичне завдання, ми розробили для Дашівської ОТГ своєрідне “Місто фазанів”. Зараз там існує дослідне лісове господарство, де розводять фазанів, – розповідає директорка Будинку культури в селі Никифорівці Немирівської ОТГ Ольга Гайдук. – Так ось, ми на його базі прописали створення чотирьох продуктів. По-перше, зоопарк. А для цього потрібна інфраструктура — дороги, тощо. Можна організувати продаж сувенірів та іншої продукції. Також на майбутнє ймовірним стає проведення фестивалю з умовною назвою “Золотий фазан”. І, що цікаво, цю ідею можна розвивати до безкінечності. Головне, щоб була змога втілювати її.

Ольга Якимівна зізнається, що такий розвиток подій може бути в ідеалі. А насправді йноді доводиться просити, щоб люди в бібліотеку прийшли по книжки.

– А тут говориться, що потрібно брати абонентську плату. Звісно, це було б добре. Але поки що я не уявляю, як до цього людей заохотити. Адже скоріше їм потрібно платити, щоб зайшли в читальний зал, а не навпаки, – зітхає пані Ольга. – Проте, будемо думати, як змінити ситуацію. Діти, наприклад, із задоволенням приходять на різні заходи, що ми організовуємо. Правда, для них все безкоштовно. В оренду якесь приміщення теж не можемо здати, бо у нас невеликий Будинок культури. Втім, є над чим поміркувати.

За словами директорки Будинку культури, схожа ситуація й в інших ОТГ. Мовляв, елементарно кадрів не вистачає, адже директор одночасно виконує і роботу художнього керівника, і опалювача приміщення, і технічного працівника. А художній керівник Будинку культури Жданівської ОТГ Світлана Паращенко зазначила, що основні тези тренінгу передала керівництву об’єднаної громади.

– Звісно, ми багато цікавих ідей почули. Я донесла все до голови ОТ Г та виконкому. Тепер будемо спільно вирішувати, що зможемо втілити у себе, – підкреслює вона. – Наприклад, можливе проведення платних дискотек. Або облаштування мініав’ярні, де під час дискотеки продаватимуться чай, кава, безалкогольні напої, тощо. Я все озвучила, а чи вдасться таке зробити — будемо бачити.

Світлана Миколаївна назвала також ідеальним, але малоймовірним, в їх ОТГ створення Культурного центру.

– Передбачається, що в ньому знаходитимуться і кінотеатр, і навіть аптека. І гуртки різноманітні. Але для цього у нас мало приміщень, тому що п’ять кімнат займає бібліотека. Вона теж потрібна Центрові. Так що є над чим задуматись.

Нагадаємо, Ірина Френкель наголошувала, що в об’єднаних громадах працюватимуть культурні топ-менеджери.