Одне з найстаріший поховань міста Вінниці на Старому місті за останні роки перетворилося на величезний смітник, на якому періодично відбуваються пожежі твердих побутових відходів.

Водночас, тривалий час старовинне єврейське кладовище планувалося занести до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, що так і не відбулося.

Місцевість на пагорбі між вулицями Палієв Яр, Гліба Успенського , та 1-го провулку Ігоря Костецького в давні часи існування Вінницької фортеці використовувалося як місце поховання єврейської громади. Поступово воно перетворилося на звичайний цвинтар, поки його остаточно не закрили після Другої світової війни у 1949 році.

Наразі територія в межах старого єврейського цвинтаря та прилеглі території, знаходиться частково в комунально-складській зоні, частково в рекреаційній зоні, а частково в малоповерхової житлової забудови в межах історико-культурної спадщини.

Однак, зараз ми бачимо, що через купу різноманітних обставин та умов, єврейський цвинтар перетворився на ще одне сміттєзвалище. Але, напевно, найгіршим в цьому плані наслідком є те, що фактично територія розташована в центрі Вінниці.

І прибирання її комунальними службами не лише не спостерігається, навпаки, шлях на гору давно вторований тими, хто планує позбутися будівельного сміття і завозить його нагору та зсипає поміж колишніх могил.

— Тривалий час це місце було прихистком для наркоманів та різноманітних антисоціальних елементів, розповідає працівник Муніципальної поліції Сергій Романчишен. — Як бачимо, частина мешканців прилеглих територій, використовують окремі місця кладовища під городину. А подекуди, серед могильних плит просто звалюють сміття або палять багаття.

Наразі дуже багато старовинних могил занедбані.

Це видно вже по тому, як на шляху до цвинтаря просто посеред вулиці коло огорожі дитячого садку, трапляються єврейські надгробки.

Однією з причин того, чому місцева влада настільки недбало ставиться до власної культурної спадщини є те, що вона досі не внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Але водночас, про цю пам’ятку відомо далеко за кордоном. Наприклад, в США вінницьке єврейське кладовище внесено до американської культурної спадщини за кордоном.

Це підтверджує у відповіді на запит до управління культури та мистецтв Вінницької ОДА завідувач сектором охорони культурної спадщини Михайло Потупчик. Процес внесення до українського реєстру поки що зупинився на рівні виготовлення облікової документації.

Чи відомо було на рівні області та міста про те, що це місце наразі слугує несанкціонованим сміттєзвалищем? Як бачимо з відповіді на запит до Державної екоінспекції Вінницької області, так.

— Попереднім оглядом встановлено, що у м. Вінниця по вул. Палієв Яр (Старе єврейське кладовище) виявлено факти розміщення побутових та будівельних відходів у несанкціонованих місцях, що суперечить ст. 33, ст. 35-1 Закону України “Про відходи”, та в подальшому може призвести до формування несанкціонованих сміттєзвалищ, — повідомив начальник екоінспекції Юрій Дубовий представникам вінницької громадськості.

Цікаво, що дана територія, як і урочище Паліїв Яр, який також не один рік потопає у смітті, відноситься до території Квартального комітету “Димитрівський”, в якому головує очільниця Асоціації органів самоорганізації населення та депутатка міськради Наталія Панчук, яка стала “Людиною року”.

Представниця громадської організації “Народовладдя Вінниччини” Леся Добржанська, яка зверталася стосовно сміттєзвалищ та бездіяльності голови квартального комітету “Димитрівський” та комунальних служб зауважує, що ситуація не змінюється роками:
— Ми маємо досить велику територію ледве не в центрі міста, яка систематично роками засипалася сміттям. На подолання цих наслідків силами тих же самих квартальних комітетів, виділяються кошти. Яким чином вони використовуються, невідомо, але те, що навіть по сусідству з вулицями Натана Альтмана, Палієвим Яром та іншими, є набагато чистіше і не спостерігається сміттєзвалищ, є фактом.

На звернення пані Добржанської до Національної поліції стосовно забруднення навколишнього середовища на території єврейського кладовища, їй відповіли, що ознаки кримінального правопорушення на думку правоохоронців відсутні. При спілкуванні з пані Панчук, та повідомила поліції, що з питань забруднення навколишнього середовища вищевказаних вулиць, місцеві мешканці із заявами та вимогами до неї не зверталися.

Також у відповіді поліції йшлося про те, що встановити власників земельних ділянок, на яких знаходяться відходи, “не представляється можливим”, а після огляду території спільно із місцевими мешканцями “факту забруднення навколишнього середовища виявлено не було”.

Самі правоохоронці порадили громадській діячці звернутися до Муніципальної поліції.

Однак, там так само відповіли, що після розмов з мешканцями прилеглих територій, ті заявили, що даними про громадян, які складують сміттєві відходи не володіють.

Яким чином далі складатиметься ситуація з прибиранням сміття в межах історико-культурної спадщини Вінниці, поки що невідомо. Але Vlasno.info повідомлятиме про подальший перебіг подій навколо даного випадку.