«Допоможіть, у нас мертва дитина в хаті лежить. Її в морг не везуть». Саме таке шокуюче повідомлення отримали журналісти від жителів Паланки Томашпільського району.

Як з’ясувалось, у вівторок у селі 4-річна дівчинка вдавилася шматком м’яса. Мати не змогла допомогти дитині, і та задихнулася. Лікарі, які прибули на виклик, лише констатували смерть Маргариточки. Та подальший перебіг подій селян просто шокував…

– Матір дитини спиртним не зловживає. Близько трьох тижнів тому я разом із соціальним працівником її навідував. Вона на обліку як багатодітна одинока матір. Старша 12-річна дочка знаходиться у Вороновицькому інтернаті. Жінка мешкає у Паланці кілька років. Разом із нею — троє дітей. Жінка знову вагітна. Чоловіка у неї немає. Того дня матір дитини попрала одяг, вивішала його сушити і пішла до сусідки набрати відро води. Повернулась і побачила, що Маргаритка не дихає. Взялась трусити дитинку, приводити до тями, але це нічого не давало. Матір стала кликати на допомогу, прибігла сусідка, в якої вона брала воду. Викликали із Томашполя медиків. Ті зреагували швидко. Одні очевидці кажуть, що дівчинка до приїзду медиків вже була мертва. Інші наголошують, що трішки в неї прощупувався пульс. Потім викликали ще одну «швидку допомогу», бо спочатку медики приїхали без дефібрилятора. Рятували дитя як могли — протягом години ставили кисневу маску, робили штучне дихання, масаж серця та інші необхідні заходи, — розповідає Михайло Траченко, сільський голова Паланки. — Але нічого в них не вийшло… Як з’ясувалось згодом, поки мами не було вдома, маленька Маргарита відкрила холодильник і побачила там нарізану сиру свинину. Взяла шматочок до рота і проковтнула. Мабуть, дівчинка гралась із молодшими братиками та сестричками і випадково підскочила та вдавилась.

Втім, найгірше було попереду. Адже коли констатували смерть Маргаритки, то до моргу її нічим було завезти. У селі зараз чи не у кожного є машина, проте охочих не було…

– Слідчі виписали документ, що потрібно везти дитину у Вінницю на СМЕ. Але потрібно було, щоб їхали місцевий фельдшер і представник із сімейної медицини. Почали ми вранці збиратись. Але виявилось, що сімейна медицина не має права перевозити мертвих. Тому нам відмовили. Ми почали на місці шукати машину. Спочатку мікроавтобуси, а тоді були готові й легковою із подовженим багажником везти дитинку на Вінницю, — продовжує розмову сільський голова. — З проханням допомогти обдзвонили та обходили все село. Односельчани здебільшого відмовлялись і пояснювали це тим, що страшно й емоційно важко. Я став дзвонити до сусідніх Комаргорода, Кислицького та на інші села. Але там також були відмови — той у полі оре, інші ще кукурудзу не зібрали. В кожного свої справи — що тут скажеш. Нарешті знайшли машину, погодилось місцеве агропідприємство та люди із сусіднього села. Але, як нам пояснили, морг працює тільки до 14.00, а нам їхати близько 100 кілометрів. Просто фізично не встигали. Тому дівчинку довелось залишити ночувати другу ніч вдома. У хаті дві кімнати опалюються, а в залі — мінусова температура. То із сусідом туди занесли ліжечко і перенесли дівчинку. Там вона і лежала. І тільки в четвер зранку Маргаритку повезли до Вінниці і того ж дня поховали…

Як повідомили у прес-службі поліції, за фактом смерті дівчинки правоохоронці відкрили кримінальне провадження із поміткою «нещасний випадок». Триває слідство.

То ж хто повинен везти покійників на розтин? – запитали у керівника Вінницького обласного бюро судово-медичної експертизи Олега Щеглова.

– Доставку тіл у місті Вінниці забезпечують муніципальні органи влади. В області ця функція покладена на органи місцевого самоврядування — на голів селищ чи сіл разом із дільничним поліцейським. Везти у морг покійника вони повинні за кошти бюджету. А ось забирати за свій рахунок мають вже родичі. Щодо випадку із дитиною, то дійсно він був. Дитинку привезли на розтин до нас у четвер, а померла вона у вівторок.